Atmosfera a devenit una cu adevărat frumoasă la momentul în care pe scenă au urcat cei trei artiști din trupa 3 Sud Est. A fost momentul serii și poate al întregului eveniment pentru că, așa cum spunea și prezentatorul de pe scenă, muzica lor a fost coloana sonoră a adolescenței pentru mulți dintre participanți. Înainte de 3 Sud Est, scena i-a aparținut Andreei Bănică însă artista de 44 de ani mai degrabă a interacționat cu publicul decât să-și cânte melodiile. La final a povestit că i-a plăcut la Botoșani și că ar mai vrea să revină.După concertul trupei 3 Sud Est, Zilele Orașului Botoșani, ediția 2023 au fost încheiate cu foc de artificii.

Primarul Cosmin Andrei a urcat pe scenă și a numărat cu botoșănenii lansarea exploziei de luminițe și le-a urat „la mulți ani” de ziua orașului.