FC Botoșani a pierdut în deplasare, în fața echipei pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (0-0), luni, într-un meci din etapa inaugurală a Superligii de fotbal. În prima repriză, jocul a avut de suferit din cauza temperaturii foarte ridicate, însă au existat şanse de gol de ambele părţi. Portarul Răzvan Ducan a apărat în minutul 43 un penalty executat de Adam Nemec. Lovitura de la unsprezece metri fusese dictată după un fault comis de Andrei Dragu. Gazdele au mai fost periculoase în min. 45 prin Doru Andrei, iar Merloi a fost aproape de triplă în min. 69. La faza următoare, portarul celor de la Voluntari a intervenit în faţa lui Mihai Roman. Vâlceanu a fost atent şi la şutul lui Eduard Florescu (87).

Rezultat final : FC Voluntari – FC Botoşani 2-1 (0-0), Stadion ”Anghel Iordănescu” – Voluntari

Sursă foto:Facebook