Dinamo Bucureşti a terminat la egalitate cu FC Botoşani, 2-2 (1-0), vineri seara, pe Stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală, într-un meci din etapa a 11-a a Superligii de fotbal.

Dinamo a avut 2-0, dar a fost egalată de FC Botoşani în ultimul sfert de oră al meciului, care a avut în final 13 minute şi 20 de secunde adiţionale.

Kosovarul Astrit Selmani (28) a deschis scorul după o ieşire hazardată a portarului Eduard Pap. Dennis Politic, intrat la pauză, a majorat diferenţa (70), pe contraatac, profitând de o nouă ieşire neinspirată a lui Pap.

Oaspeţii au redus din diferenţă prin Lorand Fulop (76), cu un şut la colţul lung printre picioarele lui Răzvan Patriche. FC Botoşani a egalat prin Eduard Florescu (85 – penalty), după ce portarul Adnan Golubovic l-a faultat pe Juan Kaprof.

Dinamo a încheiat meciul în zece oameni, Raul Opruţ fiind eliminat (90+5) pentru al doilea cartonaş galben.

Dinamo a avut un gol anulat (45+1), marcat de Cătălin Cîrjan, după ce în prealabil a comis henţ.

Oaspeţii au ratat o mare ocazie în min. 53, prin Ştefan Pănoiu, care a şutat peste poartă din 4 metri.

Dinamo câştigase celelalte patru meciuri jucate acasă în acest campionat. Dinamo rămâne cu o singură victorie în ultimele patru etape, scrie Agerpres.

FC Botoşani a ajuns la cinci etape fără victorie, cu două egaluri şi trei eşecuri.

Dinamo Bucureşti – AFC Botoşani 2-2 (1-0), Stadion „Arcul de Triumf” – Bucureşti
Au marcat: Astrit Selmani (28), Dennis Politic (70), respectiv Lorand Fulop (76), Eduard Florescu (85 – penalty).
Cartonaş roşu: Raul Opruţ (Dinamo, 90+5).
Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj), Cosmin Bojan (Târgu Mureş); al patrulea oficial: Claudiu Gaitin (Timişoara)
Arbitru video: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitru asistent video: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Iuliuss Nemţeanu (Ghermăneşti/Ilfov) – LPF