Mai mulți elevi ai Liceului Pedagogic „Nicolae Iorga” din Botoșani s-au calificat la etapa națională a olimpiadei „Tinerii Dezbat”, o competiție centrată pe argumentare și gândire critică.

Cristian Alexuc, Alex Chiriac și Claudia Trofin s-au clasat pe primul loc la categoria oratorilor „Avansați”. Echipa acestora „a impresionat juriul prin coerență, logică și stăpânirea subtilităților dezbaterii academice”, transmite conducerea Liceului Pedagogic.


De asemenea, la categoria „Debutanți”, Diana Moruzi, Emilia Verenciuc și Cristina Apației au urcat pe locul I la etapa județeană a olimpiadei de argumentare, dezbatere și gândire critică, calificându-se astfel la etapa națională.

Olimpiada s-a desfășurat, în perioada 5-6 aprilie, la Colegiul Național „A. T. Laurian”. Competiția a raliat zeci de elevi și a fost deschisă în prezența inspectorului școlar general Bogdan Suruciuc.

Lotul Liceului Pedagogic a fost instruit de profesorii coordonatori Gabriela Luminița Stoica și Cristina Manolache.

Etapa națională a olimpiadei de dezbatere va avea loc la Târgoviște, în perioada 23-30 aprilie.