Municipiul Botoșani găzduiește, în perioada 14-18 aprilie, Olimpiada Națională de Informatică pentru gimnaziu, care va reuni 360 de elevi din întreaga țară. Competiția este organizată de Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) și filiala Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică.
Deschiderea oficială a olimpiadei va avea loc luni, ora 15:30, la Teatrul „Mihai Eminescu”.
Proba de concurs se va desfășura pe 15 aprilie, la Complexul „Casa Lux” din Botoșani, între orele 10:00 și 14:00. Proba de baraj pentru selecția lotului național de juniori va avea loc pe 17 aprilie, în intervalul 9:00-13:00.
Programul pregătit de organizatori include atelierele de lucru „Algolymp”, jocurile în aer liber „Hatch the code!” și excursii tematice pe ruta Botoșani-Vorona.
Festivitatea de premiere se va desfășura pe 16 aprilie, ora 15:30, la Teatrul „Mihai Eminescu”.
La etapa națională a olimpiadei vor participa 360 de elevi din toate județele țării și municipiul București, însoțiți de 45 de cadre didactice.
„Este o mare bucurie și un privilegiu pentru județul Botoșani să fie gazda acestei competiții de elită, unde creativitatea și abilitățile în programare ale elevilor din toată țara sunt puse în valoare. Le dorim mult succes tuturor participanților și suntem convinși că această experiență va fi una memorabilă pentru fiecare dintre ei”, transmite inspectorul școlar general Bogdan Suruciuc.