Un pompier botoșănean face parte din echipa de alpiniști a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, care, în aceste zile, reprezintă România la o competiție internațională.


Plutonierul adjutant șef Ionuț Honciuc participă, alături de alți 11 colegi de la inspectoratele din Alba, Brașov, București-Ilfov, Cluj, Hunedoara, Sibiu și Timiș, la competiția Rescue Great Day 2025, în Sevilla, Spania.

În perioada 24-27 aprilie, aceștia își vor testa priceperea și îndemânarea într-o serie de provocări intense de salvare de la înălțime, folosindu-se de corzi, în paralel cu alte 41 de echipe profesioniste din toate colțurile lumii.

„Această competiție nu este doar despre a cuceri înălțimile, ci pentru a demonstra spiritul de echipă și abilitățile remarcabile ale pompierilor români”, transmite IJSU Botoșani.

Ionuț este angajat ca servant pompier de 17 ani. A început să practice alpinismul în 2019, moment din care a participat la toate taberele de pregătire organizate de IGSU.