Magistrații Tribunalului din Botoșani au respins cererea Asociației „Dă speranță vieții” de suspendare a deciziei de închidere a azilului din Dorohoi.


Măsurile au fost luate de autorități, după controale care au scos la iveală nereguli grave. Agentia Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială a retras licența centrului, a interzis deschiderea altor servicii sociale timp de 3 ani și a aplicat o amendă de 80.000 de lei.

Direcția de Sănătate Publică a anulat autorizația sanitară și a cerut relocarea beneficiarilor.

La începutul lunii, centrul a fost găsit cu 72 de persoane cazate în condiții improprii, deși avea autorizație pentru doar 25. Comisarii de la Protecția Consumatorului au descoperit produse alterate și mizerie, iar blocul alimentar a fost închis temporar. Beneficiarii au fost transferați la rude sau în centre ale statului, potrivit Rador.

În paralel, sunt în derulare trei dosare penale, unul dintre ele pentru omor.