Ministerul Energiei pregătește măsuri de sprijin de care să beneficieze consumatorii vulnerabili, după expirarea schemei de plafonare-compensare, la 1 iulie.
Ministrul Sebastian Burduja a declarat că sunt mai multe scenarii în lucru și că eliminarea schemei nu ar trebui să genereze creșteri substanțiale ale facturilor la energia electrică.