Un italian a fost trimis în judecată de Parchetul de pe lângă Tribunalul din Botoșani sub acuzația de dare de mită, după ce a încercat să corupă un echipaj de poliție.

Potrivit rechizitoriului înaintat de procurori, pe 22 februarie, bărbatul a fost oprit în trafic pe raza localității Miorcani, din comuna Rădăuți-Prut, întrucât aparatul radar l-a înregistrat conducând cu 105 km/h. Pentru a evita suspendarea permisului, italianul i-a oferit agentului constatator suma de 200 de euro.

Echipajul de poliție a reclamat fapta către Serviciul Anticorupție, iar pe 15 iulie cercetările au fost finalizate. Urmează ca bărbatul să fie judecat în libertate.

„Facem precizarea că trimiterea în judecată este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de Procedură Penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție”, precizează anchetatorii.