Trei decenii. Atât a rezistat singura rețea de tramvai înființată după 1989. Deși au trecut mai bine de trei ani de când nicio garnitură nu a mai circulat prin Botoșani, nici jumătate din șine nu sunt încă scoase. S-a pierdut și o finanțare de 42 de milioane de euro, bani care ar fi trebuit folosiți pentru modernizarea sistemului. S-au cumpărat autobuze electrice, dar toate zac în depou, iar orașul este sufocat de poluare, aglomerație și nemulțumiri.
În ultimii doi ani, șase dintre tramvaiele casate, care au circulat de la sfârșitul anului 1997 până în 2020, au fost scoase la vânzare, după ce licitația națională pentru tramvaie noi a eșuat. În timp ce alte orașe și-au modernizat transportul pe cont propriu, municipiul Botoșani a renunțat definitiv la șine.
Reprezentanții Primăriei spun că pierdea finanțării pentru schimbarea tramvaielor a fost cauzată de creșterea prețurilor după pandemia de Covid-19.
„Am mai lucrat pe tronsoane – pe strada Primăverii, pe strada Sucevei – și am înlocuit infrastructura care era foarte degradată. Și am făcut o investiție pentru a modifica transportul public cu autobuze electrice. Încet-încet, lucrurile vor evolua și, într-unul sau doi ani de zile, în municipiul Botoșani va fi un transport exclusiv electric și deservit de către societatea Consiliului Local”, precizează primarul Cosmin Andrei la Prima TV.
Luna aceasta au demarat lucrările de dezafectare a liniilor de tramvai de pe Calea Națională. Sunt în plan asfaltări, ridicarea la cotă a căminelor de apă și dezafectarea scuarurilor. Însă pentru mulți botoșăneni, lipsa tramvaielor reprezintă o problemă reală. Pentru ei, tramvaiul a fost cea mai eficientă metodă de a combate traficul tot mai aglomerat din oraș.
„Monumente peste tot. Fabrici, uzine, tot ce a fost – ei au făcut monumente istorice. Era util, obligat era util pentru Botoșani”, spune un botoșănean.
„E rău. S-a făcut atâta infrastructură, s-au cheltuit bani și acum l-au scos. Era cel mai ieftin mijloc de transport pentru oamenii care nu au mașină”, consideră un alt localnic.
Cele 68 de autobuze electrice noi stau în depou de peste jumătate de an, pentru că lucrările de dezafectare a liniilor de tramvai se desfășoară într-un ritm lent.
Din 2022 până în prezent, Primăria a îndepărtat 6 kilometri de șină și estimează că, până la sfârșitul anului, va scoate încă 3 kilometri. Chiar și așa, mai rămân 9 kilometri de rețea care trebuie dezafectați. Abia de atunci se va lua în calcul licitația pentru covorul asfaltic.
În plus, orașul se bazează și pe un contract de leasing operațional pentru 9 autobuze Isuzu livrate de firma turcă Anadolu, prin BCR Fleet Management, contract care prevede un plafon de 50.000 de kilometri pe an/autobuz. Această limită a fost deja depășită, iar fiecare kilometru suplimentar generează penalități. Contractul este valabil până în 2025, după care vor fi posibile renegocieri sau prelungiri.