Prețul țițeiului scade la nivel mondial, în timp ce benzina și motorina se scumpesc în România. Șoferii au ajuns să achite unele dintre cele mai mari prețuri din Europa pentru carburanți. Principalele cauze care au dus la această situație sunt majorarea accizelor și a cotelor de TVA.

După trei scumpiri consecutive de câte 4 bani fiecare, prețul unui litru de benzină a urcat la 7 lei și 56 de bani, iar unul de motorină costă, în medie, 7 lei și 76 de bani.


Un plin de 50 de litri de benzină costă 378 de lei, iar un plin de 50 de litri de motorină 382 de lei. În ambele cazuri, în medie cu 6 lei mai mult comparativ cu începutul acestei luni, potrivit Digi24. Cei mai afectați sunt șoferii care folosesc mașina zilnic.

Experții susțin că aceste majorări sunt cauzate de politica fiecărei companii și de măsurile fiscal-bugetare adoptate de Guvern.

„Din politica de preț a comercianților, pentru că ei pot să își mai ajusteze anumite marje dacă au anumite cheltuieli suplimentare la transport, în special la distribuție, pe segmentul lor. Deci nu vine din zona internațională, adică nu mai vedem prețuri de 80 sau 90 de dolari pe baril, între 60 și 70 e chiar jumătatea de aur”, spune Eugenia Gusilov, expert în energie.

Comparativ cu alte țări europene, tarifele de la pompele românești le-au depășit pe cele din Bulgaria, Polonia, Spania, Luxemburg sau Cipru.