Carburanții s-au scumpit din nou. La benzinăriile mai scumpe, motorina a ajuns să coste peste 8 lei litrul. Transportatorii sunt primii afectați, ceea ce înseamnă scumpiri la raft.
După o scădere a prețului în luna august, toamna a venit din nou cu scumpiri la pompă la mai multe stații din țară. Marți, prețurile au trecut de 8 lei pentru un litru de motorină, iar în cazul benzinei prețul depășește 7,50 lei, în funcție de distribuitor.
Cele mai mari scumpiri se înregistrează la motorină. Prețul mediu al unui litru a crescut cu 3,1%, ceea ce înseamnă că un plin de 50 de litri costă astăzi cu 12 lei mai mult decât acum 30 de zile.
În cazul benzinei, comparativ cu luna trecută, prețul mediu al unui litru s-a majorat cu 1,3%, ceea ce înseamnă 5 lei în plus la un plin mediu de 50 de litri, conform unei analize peco-online.ro.