Miercuri seara, pe Stadionul Municipal, FC Botoșani a fost învinsă cu 3-1 de FC Hermannstadt, în a doua etapă a grupei D din Cupa României, o înfrângere care practic pune capăt speranţelor moldovenilor de a se califica în fazele următoare.


Gazdele au început promițător, atacantul argentinian Enzo Lopez a deschis scorul în minutul 10. Dar sibienii au reacţionat rapid: tot în prima repriză, în minutul 24, Alexandru Oroian a restabilit egalitatea printr-un şut de la distanţă care l-a surprins pe Luka Kukic.

Repriza secundă a aparţinut oaspeților. Prinsă într-o perioadă de turbulenţe antrenorul principal, Marius Măldărășanu, nu a făcut deplasarea la Botoșani, reziliind de comun acord cu clubul Sibian, iar banca a fost preluată provizoriu de secunzii echipei. Hermannstadt a găsit forţa să speculeze emoţiile şi să înscrie de două ori. Golurile au fost semnate de Marko Gjorgijevski (’53) şi Sergiu Buș (’77), ultimul cu o lovitură de cap la final de fază.

Victoria asigură sibienilor maximum de puncte după două meciuri în grupă şi le oferă un avantaj clar în cursa spre calificare. În schimb, FC Botoșani cu o singură etapă rămasă, îşi vede șansele la calificare spulberate: înfrângerea de astăzi afectează grav bilanţul din grupă. Pentru botoșăneni rămâne focusul doar pe campionat, unde ocupă locul 2 în clasament cu 36 de puncte în 18 partide.

Contextul din tabăra oaspeţilor face rezultatul şi mai surprinzător: Hermannstadt traversează o perioadă dificilă, iar decizia de a rezilia după 4 ani și jumătate cu Măldărășanu a venit în contextul unor probleme interne grave. Cu toate acestea, jucătorii au reuşit să transforme incertitudinea într-o prestaţie determinată, demonstrând că pot face faţă presiunii. Dacă în campionat sibienii se tot afundă, în Cupa României rămân cu prima șansă să câștige grupa.