FC Botoșani a remizat pe teren propriu în compania celor de la Hermannstadt, scor 2-2, în etapa a opta dinSuperLiga României. Dan Alexa (43 de ani) s-a aflat la debutul ca antrenor pe banca Botoșaniului. Scorul a fost deschis de botoșăneni, prin Drole, după o mare gafă a lui Căbuz, în minutul 29, dar Paraschiv a egalat, șapte minute mai târziu. Același Paraschiv și-a dus echipa în avantaj, în minutul 11 de prelungiri ale primei reprize, iar sibienii au intrat la pauză conducând pe tabelă.  Gabriel David a egalat însă în minutul 53, iar în minutul 67, Drole a văzut cartonașul roșu, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. În al doilea minut de prelungiri a fost eliminat și Sota Mino. Astfel, sibienii au ajuns la a treia remiză consecutivă în campionat. FC Botoșani este lanterna roșie din SuperLiga României, cu doar patru puncte acumulate în opt etape, în timp ce Hermannstadt este pe a opta poziție a clasamentului, cu nouă puncte.